Individuální fytoterapie

Botanická (bylinná) medicína je jedním z profesních oborů klinické naturopatie. Jedná se o kombinaci znalostí bylinářství s tisíciletou tradicí a výsledků nejnovějších klinických studií. Detailní znalost bylin, jejich aktivních účinných látek a specifických aplikací fytoterapeutik ve formě výtažků z různých částí rostlin (kořen, list, květ, plod, kůra) umožňuje efektivní péči při řešení široké škály akutních i chronických stavů.

Skvělých výsledků dosahuje fytoterapie při řešení potíží s imunitou oslabenou vlivem různých bakterií (např. streptococcus, staphylococcus, chlamydia, E. coli), virů (herpesové viry – EBV, CMV, HPV, aj) či kvasinek (candida). Byliny efektivně fungují i v případě antibiotické rezistence a selhání imunitních léků konvenční medicíny. Dále se aplikují při různých autoimunitních onemocněních, ekzémech a alergiích, akné, hormonální nerovnováze, ztrátě libida, gynekologických problémech (nepravidelnosti cyklu, premenstruační syndrom, cysty, myomy, neplodnost, kvasinkové infekce, aj.), urologických potížích (infekce močových cest, inkontinence, aj.), akutních i chronických dýchacích obtížích (bronchitidy, astma, aj.), kardiovaskulárních onemocněních, potížích se zažíváním (nadýmání, bolesti, pálení žáhy, špatné trávení, zácpy, průjmy, infekce, záněty, aj.). Byliny účinně a šetrně ulevují také při nadměrné stresové zátěži, chronické únavě, nespavosti, depresích a úzkostech.

Specificky se fytoterapeutika aplikují také při léčbě syndromů, které západní medicína nedokáže jednoznačně vysvětlit (syndrom dráždivého střeva, fibromyalgický syndrom, chronický únavový syndrom, aj.).
Bylinné směsi jsou dle anamnézy a výsledků vyšetření klientovi vždy sestavovány na míru spolu s objasněním zvoleného postupu a vysvětlením účinků bylin. Byliny se aplikují ve formě čajů, macerátů, prášku, olejů, krémů a především tinktur, které se míchají ve specifických poměrech dle aktuálních zdravotních potíží klienta.
Díky zlepšení v oblasti analýzy a kontroly kvality bylin a pokrokům v klinickém výzkumu se fytoterapie konečně dočkává řádného ocenění a ohodnocení v oblasti léčby a prevenci různých onemocnění a syndromů. V současnosti je díky vyšším standardům v oblasti analýzy a kontroly kvality bylin a pokrokům klinického výzkumu fytoterapie vysoce ceněná v oblasti léčby a prevence různých onemocnění a syndromů.