Genetické testy DNA Life

Genetické testy DNA Life

Genetické testy DNA Life prováděné dánskou laboratoří Nordic Laboratories nabízí komplexní vhled do Vašeho genetického profilu a jeho působení na Vaše zdraví.

Dynamicky se rozvíjející vědy epigenetika a nutrigenomika zkoumají faktory životního stylu, jako je strava, spánek, stres management, tělesná aktivita, nutriční doplňky či fytoterapeutika a jejich vliv na naše geny. Nevýhodné genové mutace vedoucí k riziku vzniku různých onemocnění lze „vypínat“ vhodně zvolenou stravou, suplementy, fyzickou aktivitou a dalšími režimovými opatřeními, které obdržíte zpracované Vám na míru v rámci doporučení pro ovlivnění genetických predispozic.

Genetické testy poskytují cenné vodítko nejen k hledání skrytých příčin zdravotních obtíží, ale také preventivní doporučení, jak potížím předcházet. Jednotlivé panely totiž testují ty geny, jejichž projevy můžeme úpravou životního stylu velmi dobře ovlivnit a předejít tím rozvoji nemoci. Toto testování je tedy jako efektivní prevence vhodné i pro osoby, které momentálně nemají žádné zdravotní potíže, ale rády by porozuměly vlastnímu genotypu a zabránily rozvoji zdravotních obtíží v pozdějším věku.

Panel ZDRAVÍ – DNA Health (45 genů):

Pomáhá porozumět vlastnímu genotypu a jeho vlivu na zdraví a léčbu zdravotních obtíží. Obsáhlá analýza zahrnuje všechny hlavní aspekty zdraví a zároveň poskytuje jasnou interpretaci výsledků pro zdravý životní styl. DNA Health testuje 45 genů z osmi oblastí, které zásadním způsobem ovlivňují naše zdraví:

Metabolismus lipidů a cholesterolu: geny ovlivňující míru, s jakou tělo mobilizuje triglyceridy do volných mastných kyselin; riziko ukládání oxidovaného cholesterolu do cév a vznik aterosklerózy

Methylace/vitamíny skupiny B: geny, které řídí metylaci – opravují a vytvářejí nové buňky a přepis DNA (důležité před plánovaným těhotenstvím)

Proces detoxikace: geny určující kvalitu 1. a 2. detoxikační fáze jater; vyloučení a odstranění odpadních látek a toxinů

Zánětlivost: geny, které ovlivňují zánětlivou odpověď organismu, včetně míry produkce zánětlivých sloučenin; rizika vzniku některých civilizačních onemocnění (alergie, autoimunitní onemocnění, srdečně-cévní onemocnění apod.)

Antioxidační status: geny, stimulující produkci vlastních antioxidantů; nízká produkce vede k vyšší úrovni oxidativního stresu, zánětu, stárnutí buněk a hromadění toxinů v těle

Zdraví kostí: geny ovlivňující schopnost těla absorbovat a metabolizovat vitamin D a kalcium, zajišťující silnou kostní tkáň, dále syntézu kostního kolagenu

Inzulinová rezistence: geny, jež ovlivňují citlivost těla na inzulin a riziko vzniku diabetu 2. typu

Reakce na potraviny: riziko laktózové intolerance, detoxikace alkoholu a kofeinu, metabolismus PUFA, riziko nadměrného ukládání železa (hemosideróza), citlivost na sůl – riziko zadržování tekutin, vnímání hořké chuti potravin, nově riziko potíží s lepkem a metabolismus vitamínů A, D, B12 a C.

Panel DIETA – DNA Diet (20 genů):

Je učen pro klienty, kteří dlouhodobě trpí nadváhou nebo by mohli mít genetické predispozice k obezitě. DNA Diet testuje 20 genových variací působících na metabolismus, spalování, hlad a regulaci nasycení, inzulinovou citlivost a zánět. Zaměřuje se na nalezení nejvhodnějšího stravovacího stylu pro maximální efekt při hubnutí/udržování hmotnosti, celkové riziko vzniku obezity, sacharidový metabolismus, metabolismus nasycených tuků, mono a polynenasycených tuků, vhodnost cvičení při hubnutí a odpověď metabolismu na fyzickou zátěž ve vztahu k redukci hmotnosti, regulaci hladu a schopnosti zasycení a vhodnost rozložení denních jídel s ohledem na čas.

Různí jedinci reagují na odlišné typy stravy různě, a proto neexistuje jeden typ stravy fungující pro všechny. Testování 20 stanovených genetických variací umožňuje doporučit nejlepší možné stravování pro každého jednotlivého klienta. Výsledky jsou posuzovány komplexně s přihlédnutím ke klientovým zvykům, rodinné anamnéze, dennímu režimu, dispozicím, předešlé historii hubnutí a požadované budoucí váze.

Panel SPORT – DNA Sport (26 genů):

DNA Sport je určen pro vrcholové i rekreační sportovce, kteří chtějí vytěžit maximum z tréninkového úsilí, protože klíč k výkonu je v jejich genech. Cílovou skupinou jsou tudíž sportovci, kteří nedosahují v tréninku svých očekávání. DNA Sport testuje 26 genů, které se zaměřují na rizika zranění měkkých tkání (vazy, šlachy, chrupavky), rychlost regenerace po zátěži, zjištění silového a vytrvalostního potenciálu (geny ovlivňující kardiovaskulární výkon, krevní tlak, srdeční a plicní kapacitu, svalovou sílu a adaptaci na trénink), kofeinový metabolismus, senzitivitu na sůl a ideální denní dobu zátěže pro podání maximálního výkonu a efektivní tréninkovou přípravu.